THK ÜNİVERSİTESİ UKRAYNA DEVLET HAVACILIK ÜNİVERSİTESİ ile İŞBİRLİĞİ YAPTI…

0
2754

Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nden Ukrayna Devlet Havacılık Üniversitesi ile eğitim işbirliği hamlesi….

Türkiye’nin havacılık ve uzay bilimleri alanında ilk ve tek yükseköğretim kurumu olan Türk Hava Kurumu Üniversitesi, uzakdoğu ve Balkanlar bölgesinden sonra Karadeniz sinir kom-şumuz Ukrayna ile de alanında işbirliği hamlesini gerçekleştirdi.
THK Üniversitesi ile Ukrayna Devlet Havacılık Üniversitesi (NAU) arasındaki eğitim ve bilim İşbirliği protokolü THK Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Erman AKBULUT ve Ukrayna Devlet Havacılık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Volodymyr lSAlENKO tarafından imzalanarak yürürlüğe girdi.

Anlaşmanın uygulanmasına ilişkin detayları ve karşılıklı akademisyen ve öğrenci değişimlerini ortaya koyan protokol-ler, çift ve ortak diploma verilecek programların belirlenme-si, ulusal ve uluslararası kaynaklar kullanılarak gerçekleş-tirilecek müşterek projeler ve eğitimler ile her iki üniver-site tarafından birbirlerine sağlanacak teknik kolaylıkları ortaya koyan diğer protokolleri hazırlamak ve görüşmeleri yapmak üzere THK Üniversitesi öğretim üyeleri Dr. Haydar Ateş, Dr. Tuğba Yaşin ve öğretim görevlisi Atsana Muradova-dan oluşan heyet Ukrayna’ya gönderildi.

Her iki üniversite arasında özellikle teknik düzeyde önemli işbirliği imkanlar ile pilot yetiştirme konusunda geniş çapta işbirliği yapılmasına ilişkin güçlü irade ortaya kondu.

THK Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Erman AKBULUT, bu hamleleri ile yalnız Türkiye’de değil dünyanın farklı bölgelerinde ve özellikle dost ülkelerdeki işbirliği çalışmalarıyla havacılık ve uzay bilimleri alanında dünyanın sayılı üniversiteleri arasında yer almak, bu konuda Türkiye’nin öncü ve temel araştırma üniversitesi olmak vizyonuna yönelik hamlelerine devam edeceğini belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here